Skontaktuj się z nami

Tel: +48 602 653 500

E-mail: agro_test@vp.pl


Formularz online

Dlaczego korekcje racic powinni wykonywać specjaliści?

Korekcja Racic cena

Dlaczego korekcje racic powinni wykonywać specjaliści?

Każdy doświadczony hodowca wie, ile wysiłku i trudu trzeba włożyć w to, żeby utrzymać swoją hodowlę na wysokim poziomie. Zwierzęta nie mają weekendów ani świąt, nie można ich wyłączyć, jak komputer, albo przełożyć pracę przy nich na inny termin. Aby uzyskać wysokiej jakości produkt należy zadbać o swoje stado – właściwa pielęgnacja i odpowiednie żywienia stanowi tego podstawę.

Korekcja racic – czyli werkowanie

Właściwa pielęgnacja bydła mlecznego to proces złożony i ciągły, a jej istotnym elementem jest korekcja racic. Róg racic przyrasta w tempie od 3 do 13 milimetrów na miesiąc. W naturalnych warunkach tempo to jest dostosowane do szybkości ścierania się rogu, natomiast bydło hodowlane nie ma takiej możliwości i pozostawione sobie racice nadmiernie się rozrastają, co prowadzi do ich chorób, a nawet deformacji kończyn. Korekcja racic polega na profilowaniu i modelowaniu racicy . Przypomina to trochę naszą higienę paznokci, z tym że bydło hodowlane potrzebuje go raz na pół roku i nie je w stanie wykonać go same.

Choroby racic, czyli czego lepiej uniknąć

Choroby kończyn, a w szczególności racic, są jednym z głównych problemów, z jakimi może się spotkać hodowca bydła mlecznego. Na niewłaściwy rozrost racic ma wpływ wiele czynników:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieodpowiednia masa ciała,
  • brak zbilansowanej diety,
  • niewłaściwa higiena,
  • złe ustawienie koryta,
  • ograniczenie ruchu,
  • rodzaj podłoża.

Wszystko to może powodować wadliwy rozrost rogu i jego nierównomierne ścieranie, co w konsekwencji może prowadzić do klinicznych form kulawizn. Schorzenia kończyn, wraz z chorobami wymion i zaburzeniami metabolicznymi, to najczęstsze przyczyny kłopotów z wydajnością i jakością mleka. Wydajność mleczna może spaść o 20%, przy ciężkich przypadkach kulawizn o 80%, a nawet zaniknąć całkowicie.

Choroby kończyn to trzecia (po niepłodności i mastitis) najpowszechniejsza przyznana powodująca duże starty w hodowli, a w ponad 90 procentach powodem powstania kulawizn w stadzie są problemy z racicami. Do najczęstszych chorób racic należą:

  • Gniecie rogu – dotyczy głównie piętek i występuje w różnym stopniu nasilenia, a spowodowane jest zazwyczaj złymi warunkami higienicznymi.

  • Zespół Rusterholza – czyli wrzód podeszwy, występuje on u ciężkich zwierząt ze zdeformowanymi racicami, rozmiękłym rogiem i nieprawidłową postawą.

  • Zanokcica – wywołują ją bakterie beztlenowe, w wyniku mikrourazów dostają się one do wnętrza racic wywołując liczne schorzenia.

Korekcja racic jako podstawa pielęgnacji

Właściwa pielęgnacja racic decyduje o zdrowiu narządu ruchu oraz całego organizmu krowy. Oczywiście dobre warunki higieniczne i środowiskowe w oborze, a zwłaszcza odpowiednie podłoże w stanowiskach dla bydła, pomaga utrzymać racice we właściwym stanie, ale jej podstawą i elementem, który nie można pominą jest korekcja racic.

Korekcja racic polega na skróceniu nadmiernie wyrastającego rogu i przywróceniu im prawidłowego kształtu, dzięki czemu możliwe będzie właściwe rozłożenie siły w palcach. Aby zabieg był przeprowadzony poprawnie i przyniósł oczekiwane rezultaty, należy najpierw wykonać szczegółową analizę postawy bydła i kształtu racicy.

Złożoność zabiegu korekcji racic

Przeprowadzanie udanego zabiegu korekcji racic, choć z pozoru (zwłaszcza osobom beż doświadczenia) może wydać się proste, wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz narzędzi. Jeśli mamy problem z zębem, to zwracamy się do specjalisty, czyli do stomatologa, sepcjalista od korekcji racic, to po porostu korektor. Dobre firmy zajmujące się korekcją racic dysponują doświadczonymi pracownikami i specjalistycznym sprzętem. Podstawowymi narzędziami korektora są: młotek, dłuto, pilnik, nóż, cęgi i nożyce. Ponadto pomocna bywa keratofrezarka, czyli wyposażona w odpowiednie tarcze szlifierka kątowa. Korektor musi mieć również odpowiednie stanowisko pracy, ponieważ bydło na czas zabiegu wymaga unieruchomienia i ustawienia w wygodnej pozycji, służy do tego poskrom. Tradycyjne poskromy w zupełności wystarczą do szybkiego unieruchomienia i uwolnienia bydła po zabiegu, ale wygodniejszym, dla samej krowy i korektora, rozwiązaniem jest poskrom umożliwiające położenie krowy w pozycji bocznej – leżącej. To umożliwiają poskromy hydrauliczne.

Powierz korekcję racic specjalistom

Choroby racic powodują krzywizny i liczne schorzenia, co w konsekwencji skutkuje obniżeniem, a nawet zatrzymanie produkcji i generuje duże straty. Podstawowym i najważniejszym środkiem pielęgnacji krowich racic jest ich korekcja. Korekcja, to skomplikowany zabieg wymagający odpowiedniej wiedzy i narzędzi, a zajmują się nią specjaliści, i dlatego to im powinno się powierzyć jej wykonanie.

Pamiętajcie, że nasza firma zajmuje się kompleksowym przeprowadzaniem dekornizacji i korekcji racic u bydła w całej Polsce.

Give a Reply