Skontaktuj się z nami

Tel: +48 602 653 500

E-mail: agro_test@vp.pl


Formularz online

Dlaczego korekcja racic u krów jest potrzebna?

Korekcja Racic w Polsce, Cena korekcji racic, poskrom dla bydła

Dlaczego korekcja racic u krów jest potrzebna?

Korekcja racic u bydła jest niezwykle istotna z kilku przyczyn. Krowa musi swobodnie się poruszać, pobierać paszę i w konsekwencji być  wydajną w czasie laktacji. Chore zwierzę stanie się mniej ruchliwe, apatyczne i nie będzie dawać odpowiedniej ilości mleka.

Co sprzyja pojawieniu się u krów kulawizny? Jakie są objawy dysfunkcji racic?

Choroby racic pojawiają się wtedy, gdy ich korekcja jest zaniedbana, bądź przeprowadzona została nieprawidłowo. Przeciążone stawy i ścięgna stają się podatne na urazy. Mogą powstać też stany zapalne kości i stawu racicznego. Powstałe krzywizny na skutek przerośnięcia przedniej części puszki racicowej powodują nierównomierny rozkład ciężaru ciała. Krowa ma problem z poruszaniem się, dlatego rzadziej dochodzi do paszy. W efekcie nie jest dostatecznie mleczna.

Oprócz bólu, jaki odczuwa zwierzę, wykrzywiona racica często pęka i staje się miejscem, w które mogą wniknąć drobnoustroje. Czasami tez w następstwie takich dysfunkcji może dojść do poważnych zmian w obrębie kończyn. Wewnętrzna podeszwa racicy jest narażona na szybkie ścieranie oraz intensyfikuje się zachwianie równowagi między dwoma palcami racicy. Bez profesjonalnej pomocy zwierze będzie się męczyć, a rolnik musi liczyć się z dużymi stratami finansowymi. Może dojść nawet do zaburzeń rozrodu i pojawienia się schrzań wywołanych  przez krzywizny, np. problemów z metabolizmem.

Trzeba pamiętać o tym, że kulawizny najczęściej pojawiają się u krów w najbliższych miesiącach po laktacji. Problemy z racicami mogą być spowodowane błędami żywieniowymi, nieodpowiednimi warunkami higienicznymi, niedostatecznym czasem leżenia czy złym zarządzaniu stadem.

Profilaktyczna korekcja racic to konieczność!

Przede wszystkim należy zbadać stan racic u bydła i znaleźć przyczynę ewentualnych dysproporcji racicy. Następnie korekcję należy zlecić komuś, kto wykona ją w sposób profesjonalny przy pomocy najlepiej dobranych rozwiązań. Warto skorzystać oferty firm, które działają na rynku dłużej. Garść doświadczenia zdobytego podczas dotychczasowej działalności sprawia, że każdy problem jest do rozwiązania.

Jedną z godnych polecenia firm jest Agro Te: https://www.korekcja-racic.pl, która funkcjonuje już na rynku od 15. Lat. Wykonuje korekcję racic kompleksowo i bezpiecznie. Zabieg przeprowadzany przez osoby kompetentne trwa krótko, a zwierzę nie odczuwa strachu. Jest to możliwe dzięki dobrze wykwalifikowanej kadrze pracowniczej oraz nowoczesnym narzędziom.

Korekcji racic dokonuje się zazwyczaj dwa lub trzy razy do roku. Z tym że pierwsze sprawdzanie stanu racic powinno mieć miejsce u młodych krów do 12. miesiąca życia. Najczęściej też przeprowadza się korekcję racic w czasie – przed zasuszaniem oraz na koniec pierwszego okresu laktacji.

Co zyskuje się dzięki zabiegowi korygowana kształtu racic?

Zwierzę odzyskuje witalność i chętnie podchodzi do jedzenia. Systematycznie przeprowadzane zabiegi pozwalają zachować naturalny kształt racicy. Obciążenie na podeszwie jest równe, dlatego krowa nie ma żadnych problemów z poruszaniem.

Prawidłowa korekcja to minimalizowanie lub całkowita eliminacja przerośniętej racicy. Profilaktyczne działania pomagają wykryć problem bardzo szybko i zapobiec rozwojowi stanów chorobowym w obrębie nogi krowy. 

Trzeba też pamiętać i tym, aby zwierzę czuło się bezpiecznie podczas zabiegu. Profesjonaliści zrobią to bardzo sprawnie, skutecznie i udzielą konstruktywnych wskazówek.

Pamiętajcie, że nasza firma zajmuje się kompleksowym przeprowadzaniem dekornizacji i korekcji racic u bydła w całej Polsce.

Give a Reply