Skontaktuj się z nami

Tel: +48 602 653 500

E-mail: agro_test@vp.pl


Formularz online

Dekornizacja: czemu jest potrzebna i kiedy należy ją przeprowadzać?

Dekornizacja u cieląt

Dekornizacja: czemu jest potrzebna i kiedy należy ją przeprowadzać?

Dekornizacja to zabieg usuwania rogów u bydła. Jest to bardzo ważny zabieg, który należy do kategorii zabiegów profilaktycznych. Wykonanie go pozwala między innymi na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia urazów u bydła. Przyczynia się on ogólnie do ułatwienia hodowli bydła, szczególnie w systemie wolnostanowiskowym. Dobrą porą na wykonanie tego zabiegu jest zima. Dlaczego dekornizacja jest potrzebna? Kiedy najlepiej ją przeprowadzić. Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdują się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak wykonuje się zabieg dekornizacji?

Dekornizacja to zabieg usuwania rogów u bydła. Przeprowadza się ją na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest wypalanie zawiązków rogowych u cieląt, zaś drugi to mechaniczne usunięcie rogów. Wybranie drugiej opcji wiąże się z większymi nakładami pieniężnymi. Mechaniczny zabieg jest także bardziej inwazyjny. U dorosłych zwierząt po przeprowadzeniu dekornizacji często pojawiają się takie objawy, jak zmniejszony apetyt oraz zmniejszona wydajność. Są to jednak objawy krótkotrwałe.

Dlaczego dekornizacja jest potrzebna?

Obecność rogów u zwierząt hodowlanych wiąże się z możliwymi uszkodzeniami u pozostałych osobników. Bydło z rogami jest także trudniejsze w obsłudze. Krowy mogą wyrządzić krzywdę nam lub innym zwierzętom zarówno z powodu zwiększonego powodu agresji, jak i przez przypadek. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wykonaniem zabiegu dekornizacji jest połączenie, jakie zachodzi pomiędzy dominacją w stadzie, a obecnością i brakiem rogów. Osobniki z rogami mogą być bardziej agresywne i dominujące w stosunku do tych, którzy będą pozbawione tego wytworu naskórka.

Rogi u bydła są bardzo dobrze ukrwione i unerwione, dlatego też często są one przyczyną występowania różnych kontuzji. Możliwe jest np. zerwanie lub naderwanie rogów. Często zdarzają się także nieprawidłowości w budowie, które sprawiają, że rogi nie są wystarczająco grube, lub układają się w niewłaściwej linii. Nieprawidłowe ułożenie rogów może być niebezpieczne dla zwierząt, ponieważ rogi mogą wyrastać w okolice oczu, kości policzkowej lub kości nosowej. Takie zachowania u bydła muszą być kontrolowane. Jeśli dane zwierzę posiada rogi, musi się prowadzić regularne oględziny, które pozwolą na stwierdzenie czy nie występują jakieś odchylenia od normy, mogące być zagrożeniem dla jego zdrowia.

Nieprawidłowy rozrost rogów – jakie są skutki?

Przykładem nieprawidłowego rozrostu rogów, jest proces wyrastania ich w stronę kości nosowej. Niewłaściwie ułożone rogi często są zniekształcone oraz różnią się między sobą. To również jest niebezpieczne. Jeśli rogi mają za małą średnicę, stają się one bardziej ostre. W takiej sytuacji wystarczy bardzo niewiele by doszło np. do przebicia oka innego zwierzęcia. Nierównomiernie rosnące rogi szkodzą także samemu zwierzęciu. Jeśli róg będzie rosnąć w stronę głowy, możliwe będą uszkodzenia głowy. Jeśli rogi są za cienkie, pojawia się kolejne ryzyko w postaci złamania lub zerwania ich. Leczenie takich dolegliwości oraz naprostowywanie nieprawidłowej budowy rogów to dodatkowe koszta, które trzeba będzie ponieść, jeśli nie przeprowadzi się zabiegu dekornizacji bydła.

Kiedy najlepiej przeprowadzić dekornizację?

Dekornizację przeprowadza się między innymi po to, by uniknąć strat, wynikających z walki bydła o hierarchię. W takiej walce zwierzęta z rogami są na wygranej pozycji. Często w takich walkach dochodzi do ranienia innych krów, które mogą prowadzić do poronień, a nawet śmierci danego osobnika. Aby uniknąć takich problemów w przyszłości, dekornizację najlepiej przeprowadzić u zwierząt w wieku 3-6 tygodni. W tym okresie zawiązki rogów nie są jeszcze bardzo rozwinięte. Dzięki temu możliwe jest szybkie wypalenie zawiązków, bez konieczności stosowania mechanicznego, bolesnego wyrywania. Wypalanie rogów jest także tańsze w porównaniu do mechanicznego wyrywania. Koszt dekornizacji u cielęcia to ok. 10 zł, natomiast mechaniczne usunięcie to wydatek w granicy 30-50 zł. Jest to więc minimum 3 razy więcej.

Wyższa cena mechanicznego usunięcia rogów wiąże się z koniecznością stosowania środków znieczulających, opatrunków oraz antybiotyków. 80% wszystkich powikłań po pozbyciu się rogów, występuje u osobników, które miały wykonywaną dekornizację metodą mechaniczną. Warto jednak dodać, że przy odpowiedniej profilaktyce takie powikłania nie powinny wystąpić. Ważna w przeprowadzeniu dekornizacji jest pora roku. Najlepszą na to porą jest zima. W lecie mogą pojawiać się zakażenia w zatoce czołowej, gdzie powstaje ubytek i rana. W takich miejscach mogą bytować larwy much, powodując tym podobne powikłania i zakażenia. W zimie takie problemy nie występują.

Dekornizacja u cieląt metodą wypalania zawiązków.

Dekornizacja u cieląt przeprowadzona metodą wypalania zawiązków jest najtańszą metodą, najmniej bolesną dla zwierząt oraz najbezpieczniejszą. Cielęta u których przeprowadza się dekornizację, nie posiadają żadnych ran otwartych ponieważ naczynia krwionośne są przypalone. To sprawia, że niemożliwe jest wystąpienie krwawienia oraz zakażeń, które mogłyby pojawiać się na skutek dostawania się zanieczyszczeń do rany. Po tygodniu, u cielęcia, które miało wykonywany zabieg dekornizacji nie widać już żadnych znamion, czy innych skutków zabiegu na skórze. Rany po wypalaniu zawiązków goją się szybko i w małym stopniu powodują problem dla zwierzęcia. Należy jednak obserwować cielę po zabiegu, na wypadek gdyby wystąpiły jakieś nieprawidłowości.

Pamiętajcie, że nasza firma zajmuje się kompleksowym przeprowadzaniem dekornizacji u bydła w całej Polsce.

Kontakt
Tel: +48 602 653 500
Email:  agro_test@vp.pl

Comment ( 1 )

  • Tadeusz

    Zawsze robimy na gospodarce dekornizacje 🙂 Wszystko ok i szybko się goją znamiona.

Give a Reply