Schorzenia racic u bydła to dość istotny problem na fermach. Statystyki mówią, że w pierwszej piątce najczęstszych przypadłości u bydła znajdują się kulawizny. Wszelkie schorzenia u posiadanych zwierząt niosą ze sobą istotne problemy ekonomiczne, do których należą m.in.: mniejsza wydajność, konieczność leczenia (a więc koszty pomocy weterynaryjnej i leków), ryzyko wystąpienia powikłań lub poważniejszych problemów w przypadku odwlekania decyzji o udzieleniu pomocy zwierzęciu. Co więcej – chore racice u krów mogą doprowadzić do mniejszej wydajności w oddawaniu mleka – od 300 do 500 kg na laktację. Ponadto – krowy ze schorzeniami racic wykazują również problemy rozrodcze. Mowa o trudnościach w zapłodnieniu i wydłużonym okresem międzywycieleniowym.
Powszechność występowania tego problemu wskazuje, że w dobrze utrzymanym chowie skala schorzenia racic wynosi mniej niż 10%, przy czym warto zaznaczyć, że dotyczy to krów z lekkim lub średnio zaawansowanym stopniem kulawizny.
To wyjaśnia, dlaczego korekcja racic u posiadanego bydła ma tak duże znaczenie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze narzędzia, które pomogą w utrzymaniu racic posiadanego stada w dobrej formie.
Dobrej jakości sprzęt podkuwniczy to niezbędne wyposażenie
Szeroka oferta sklepu internetowego Korekcja-Racic pozwala na zaopatrzenie się w sprzęt wysokiej jakości, który spełni oczekiwania niejednego posiadacza zwierząt hodowlanych.
Odpowiedni nóż to podstawa
Noże do kopyt sprawdzą się zarówno u profesjonalistów w fachu korekcji racic, jak i u wszystkich posiadaczy zwierząt gospodarskich. To podstawowe narzędzie pielęgnacyjne. Sprawdzony producent – PROFI – gwarantuje wysoką jakość i łatwość w użytkowaniu.
Wykonanie z najwyższej jakości stali zapewni duży komfort w użytkowaniu przez długie lata. Ergonomiczny kształt rękojeści z drewna zapewni mocny chwyt i zmniejszy ryzyko wyślizgnięcia się.
Szczypce do kopyt
Przy wyborze szczypiec do kopyt warto kierować się materiałem, z jakiego zostały wykonany. Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości długim użytkowaniu – warto zainteresować się produktami wykonanymi z wysokiej klasy stali narzędziowej hartowanej w oleju.
Nożyce do kopyt
Odpowiedniej długości nożyce do kopyt zapewnią komfort i wygodę podczas użytkowania. Warto też zwrócić uwagę, czy takie narzędzie posiada podwójną przekładnię – to wpływa na wszechstronność jego używania. Z kolei śruba dystansowa i wymienne ostrza pozwolą dopasować sprzęt do pracy w zmiennych warunkach i przy różnych gatunkach zwierząt.
Obcęgi do kopyt
Tego typu narzędzia cechują się wszechstronnym zastosowaniem. To doskonałe narzędzie zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które okazjonalnie zajmują się czyszczeniem kopyt.
Pilniki do kopyt
Regularne stosowanie nawet podstawowej wersji pilnika do korekcji racic i kopyt przyniesie satysfakcjonujące korzyści. Dwustronne narzędzia pozwolą dostosować odpowiednią stronę do aktualnych potrzeb. Drobny i gruby tarnik w jednym sprzęcie oszczędza miejsce i pieniądze na zakupie dwóch wariantów pilników. Przy tego typu produktach warto zwracać także uwagę na kształt i ergonomię, pilnik powinien pewnie przylegać do dłoni.
Tarcze do korekcji racic
Tarcze to nieodzowny element wyposażenia u profesjonalnych korektorów racic. Szczególnie popularne są tarcze wykonane z aluminium – są bowiem wyjątkowo lekkie, a także zapewniają cichą pracę. Istotny jest też kształt takich tarcz – dopracowany i szczegółowy zapewni odpowiednie dopasowanie do racicy.
Równie ważne jest też zastosowanie perforacji, ponieważ pozwoli na jej chłodzenie i zmniejszenie wagi sprzętu. Ma to również praktyczne znaczenie – umożliwia obserwacje racicy, która jest ścinana. To także wygoda podczas zabiegu – ścinki są na bieżąco usuwane, a to nie zakłóca samego procesu i nie wydłuża jego czasu. To z kolei ma istotne znaczenie dla komfortu zwierzęcia – im zabieg jest przeprowadzony sprawniej, tym lepiej. Przydatne są też noże zapasowe – łatwa wymiana dzięki zaciskom śrubowym pozwoli przeprowadzić wiele zabiegów z wykorzystaniem jednego zestawu. Najpopularniejsza średnica takich tarcz to 12 cm, co zapewnia:
- większą wydajność,
- ergonomię w dopasowaniu do kształtu racicy,
- poprawia komfort pracy korektora,
- umożliwia przeprowadzenie precyzyjnego zabiegu,
- lekkość przekłada się na większy komfort pracy.
Ostrzałki do noży – konieczne do zapewnienia właściwego stopnia ostrości narzędzi
Dedykowane ostrzałki do noży do korekcji racic pozwolą zachować posiadane narzędzia w stanie odpowiedniej ostrości, które umożliwią gotowość do pracy w każdych warunkach.
Akcesoria pomocne w przeprowadzeniu zabiegu korekcji racic
Zestaw odpowiednich narzędzi to konieczna baza. Warto też zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, które ułatwią wykonanie korekcji racic. O czym mowa:
Płyny, maści i żele
Dedykowane żele do pielęgnacji racic zapewnią skuteczne oczyszczenie. Właściwości pielęgnacyjne ochronią racice i kopyta. Uniwersalność takich produktów pozwala na wykorzystanie ich zarówno w zabiegach pielęgnacyjnych u bydła, jak i u koni czy owiec.
Smoła bukowa to z kolei znany od lat produkt o gęstej konsystencji. Regularne stosowanie tego preparatu pozwoli uniknąć rozwojowi grzybicy czy gniciu – chroni bowiem przed namnażaniem bakterii w wilgotnym środowisku.
Kopytka i buty na racicę
Niekiedy konieczne jest użycie buta na racicę ( kopytka ), który pełni funkcję ochronną. Ważny jest tutaj materiał, z jakiego został wykonany but – najlepiej sprawdzi się trwały i odporny na zawilgocenia poliuretan lub klocki drewniane. Specjalnie zaprojektowany kształt pozwoli na dopasowanie się do kształtu racicy i pomoże w rozwiązaniu problemu chorobowego. Przede wszystkim spełni swoją funkcję w razie sporych obciążeń racic, które są wywołane wyjątkowo twardym podłożem, np. podłogą z betonu, uszkodzeniami racic, innymi wadami czy skrzywieniami. Rola takiego buta w ochronie przed dostaniem się brudu i bakterii jest równie nieoceniona – w dalszej perspektywie zapobiegnie rozwinięciu się chorób infekcyjnych.
Środki opatrunkowe
Specjalne bandaże charakteryzują się większą przyczepnością i rozciągliwością, a tym samym – zwiększają komfort zwierzęcia podczas noszenia. Finalnie zapobiegnie to próbom ściągnięcia bandaża.
Jakie korzyści wynikają z używania naszych narzędzi do korekcji racic?
Narzędzia oferowane przez nasz sklep internetowy pozwalają na przeprowadzenie profilaktycznej korekcji racic. Finalnie pozwoli to na zachowanie naturalnego, czyli innymi słowy – fizjologicznego kształtu racicy, co zapewni równomierne obciążenie na podeszwie. Wówczas uzyskuje się też efekt samoczyszczenia. Regularne pozbywanie się rogu racicowego skutkuje wytworzeniem nowego, z jednoczesnym usuwaniem starego rogu, w którym mogą rozwijać się choroby, stany zapalne czy gnicie.
Przeprowadzenie korekcji u już chorych krów, z przypadłościami typu:
- oddzielenie linii białej,
- wrzód podeszwowy,
- rozwarstwienie podeszwy
ma leczniczy charakter.
Należy pamiętać, aby nie zwlekać i nie przeprowadzać tego zabiegu zbyt późno. Gdy krowa już wyraźnie kuleje i porusza się w odmienny niż zawsze sposób – wówczas jest to sygnałem wskazującym na występowaniem zmian chorobowych w zaawansowanym stopniu.
Przerośnięte racice wywołują u zwierzęcia ból i mogą powodować schorzenia racic.
Dlaczego warto skorzystać z naszej propozycji?
Nieustannie pracujemy nad poszerzaniem naszej oferty w trosce o zapewnienie naszym klientom nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy komfortu życia zarówno zwierzętom hodowlanym, jak i ich właścicielom. Oferowane produkty pochodzą bezpośrednio od renomowanych producentów – stąd też unikamy prowizji od pośredników, a naszym klientom jesteśmy w stanie zapewnić atrakcyjne propozycje cenowe.
Lata doświadczeń zgromadzone przez założyciela firmy i praktyka w profesji korektora racic to dodatkowy argument przemawiający za wyborem sprzętu z naszego sklepu internetowego.
Kazimierz
/ 10 sie 2020Wszystkie narzędzia tutaj są przydatne podczas pracy korektora racic 🙂