Skontaktuj się z nami

Tel: +48 602 653 500

E-mail: agro_test@vp.pl


Formularz online

Korekcja racic u bydła, a jakość produkcji

Korekcja Racic w Polsce, Cena korekcji racic, poskrom dla bydła

Korekcja racic u bydła, a jakość produkcji

Zdrowie krowy nie tylko przekłada się na jej żywotność, dobrostan, ale i na jakość oraz ilość produkowanego mleka. Wiele uwagi wbrew pozorom wymaga pielęgnacja racic. Choroby racic, zaraz po zapalenia gruczołu mlekowego oraz problemów z układem rozrodczym stanowią trzecią najczęstszą przyczynę brakowania krów mlecznych (około dwudziestu procent krów w stadach wysokowydajnych). Szacuje się, że schorzenia tej części manifestujące się między innymi kulawiznami występuje u około trzydziestu procent krów w stadzie. Ponadto choroby racic mogą być przyczyną mastitis, chorób metabolicznych oraz problemów z rozrodem. Co warto wiedzieć o chorobach racic? Jak sobie z nimi radzić? 

Przyczyny chorób racic

Racica jest to puszka rogowa osłaniająca człon palca. Kończyny bydła są skonstruowane w taki sposób, że zwierzęta poruszają się wyłącznie na szczytach palców. Zakończenie palców pokrywa skóra, która wytwarza silnie zrogowaciałą, ochronną puszkę racicową. Każda kończyna wyposażona jest w dwie racice oraz dwie raciczki. Racica składa się z pięciu części: opuszki, podeszwy, ściany korony oraz obwódki.

Przyczyną chorób racic jest głównie zaniedbanie konieczności wykonywania regularnej korekcji racic. Choroba nie wpływa jedynie na same racice albo kończyny przednie oraz miedniczne, ale i na cały organizm zwierzęcia.

Dodatkowo wilgotna ściółka w złym stanie, nieutwardzone, zabłocone wybiegi oraz gnicie gnoju przyczyniają się do rozwoju chorób racic.

Warto również wspomnieć, że genetycznie uwarunkowana mała wytrzymałość układu kostnego, stawowego oraz rogu racicowego warunkuje zwiększoną podatność na tego typu schorzenia. Można ograniczyć działanie tego czynnika poprzez selekcję zwierząt. Cięższe krowy, o większej budowie ciała również są bardziej narażone na rozwój chorób.

Wpływ na stan racic ma także odpowiednia zbilansowana dieta, pokrywająca całkowicie zapotrzebowanie zwierząt.

Najczęstsze choroby racic

Zanokcica

Jest to ostre albo podostre zapalenie tkanek w okolicy szpary międzyracicowej. Zanokcica, inaczej znana jako ropowica międzypalcowa, ma tendencję do rozszerzania się na sąsiednie tkanki. Stanowi około dwunastu procent wszystkich schorzeń racic. Dotyczy zarówno bydła mlecznego, jak i mięsnego. Najczęstszą przyczyną jest uraz mechaniczny. Zanokcica objawia się między innymi widocznym obrzękiem szpary, a niekiedy nawet pęciny, zmiany martwicze oraz niechęć krowy do poruszania. Jest zaraźliwa i bardzo trudna do leczenia. Nieleczona może prowadzić do infekcji stawów.

Wrzody podeszwy i opuszki

Powstaje w wyniku punktowego uszkodzenia warstwy twórczej wewnątrz puszki rogowej. W efekcie zatrzymane jest wytwarzanie rogu w danym miejscu. Zmiana stopniowo poszerza się w kierunku spodu podeszwy. W zaawansowanym stadium staje się otwartą raną. Jednak bezpośrednią przyczyną jest zapadanie się oraz ucisk kości racicowej na wewnętrzną stronę podeszwy. Chore krowy wyciągają nogi do tyłu podczas stania oraz potrząsają nimi. Nieleczony wrzód może skutkować amputacją kończyny. Terapia polega na odciążaniu palca oraz czyszczeniu wrzodu.

Ochwat

Jest przyczyną ponad siedemdziesięciu procent kulawizn. Przyczyną ochwatu jest niewłaściwa dieta, która prowadzi do kwasicy. Nieodpowiednie żywienie prowadzi do powstawania słabej jakości rogu racicowego. Ochwat to uszkodzenie wrażliwych struktur skórnych i naczyń krwionośnych pomiędzy kośćmi stopy, i warstwą skóry a rogiem kopytowym. Choroba obejmuje zazwyczaj racice obydwu kończyn miednicznych, jednak zdarza się, że przednich albo wszystkich na raz. Chore zwierzęta mają podwyższoną temperaturę i leżą na boku z wyprostowanymi kończynami. Bardzo ciężko im wstać. Ochwat charakteryzuje się niekiedy żółtym przebarwieniem rogu racicowego, białą linią, podwójną podeszwą oraz pęknięciem piętki, w której tworzą się szczeliny.

Przerost skóry szpary międzypalcowej

Nadmierny przyrost między palcami prowadzi do powstania charakterystycznej walcowatej zmiany. Stopień kulawizny zależy od wielkości narośli. Przerost skóry jest spowodowany nieprawidłową postawą zwierzęcia, utrzymywaniem go na śliskich posadzkach oraz rusztach. Chore osobniki są dodatkowo podatne na inne schorzenia racic. Najbardziej narażone są starsze osobniki, cięższe oraz buhaje. W zaawansowanym stadium możliwe jest usunięcie zmiany poprzez operację chirurgiczną.

Gruda

Gruda jest swego rodzaju wypryskiem, który umiejscawia się w skórze palców kończyn miednicznych (rzadziej przednich). Zmiany niekiedy sięgają do stawów stępowych albo nadgarstkowych, a w ciężkich przypadkach nawet mogą obejmować obszar całych kończyn, wymienia oraz brzucha. Początkowo skóra jest zaczerwieniona oraz obrzękła, pojawiają się szybko pękające pęcherzyki. Sączący płyn z wytworów pozostawia po sobie czerwone plamki. Chore osobniki wierzgają kończynami, robią drobne kroczki oraz produkują mniej mleka. Grudzie często towarzyszą biegunki. Leczenia polega na zmianie diety. Nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia pochewek ścięgnowych, ropnego zapalenia stawów albo ropnicy.

Najważniejsza jest profilaktyka

Wdrożenie metod prowadzących do poprawienia zdrowotności zwierząt jest fundamentalne.

Warto w pierwszej kolejności zadbać od warunku bytowe krów. Korzystniejszy dla  ich zdrowia jest system wolnostanowiskowy niż gałęziowy. Natomiast jeżeli chodzi o obory wiązane, ich dużym atutem jest ograniczenie ryzyka przenoszenia infekcji z krowy na krowę, ale ze względy na małą przestrzeń, częściej pojawiają się deformacje części rogowej oraz kulawizny.

Bardzo duże znaczenie dla zdrowia kończyn ma jakość, twardość podług oraz ich poziom ścieralności. Prawidłowo ukształtowane podłoże sprawia, że zwierzę częściej i z większą chęcią podchodzi do stołu paszowego, czy poidła. Odpowiednia powierzchnia nie powinna powodować poślizgów, nadmiernego ścierania się rogu racicy oraz musi być równa.

Ważny jest poziom wilgotności ściółki. Za długie przebywanie w wilgotnym środowisku zmiękcza racicę, a zwłaszcza podeszwy. Przez takie podłoże ryzyko kulawizn oraz uszkodzeń jest większe. Na bieżąco należy usuwać obornik.

Odpowiednie natężenie światła w pomieszczeniach powinno zapewniać krowom bezproblemowe poruszanie się oraz naturalne stawianie kroków. Pomieszczenie nie może być zbyt ciemne ani zbyt jasne.

Osobniki wysokowydajne zbyt intensywnie karmione paszami treściwymi są w grupie ryzyka kwasicy metabolicznej. Racjonalne żywienie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób racic.

Doskonałym działaniem profilaktycznym jest również regularne mycie racic. Kąpiele dezynfekujące chronią przed aktywnym zapaleniem skóry międzypalcowej oraz deformacji pokrywy rogowej. Specjaliści zalecają dwustopniowy zabieg pielęgnacyjny, polegający na wstępnym myciu oczyszczającym oraz na kąpieli profilaktycznej/leczniczej. Alternatywą dla kąpieli są maty piankowe lub spreje.

Korekcja racic u bydła, a wydajności produkcji

„Po wprowadzeniu fundamentalnych zasad profilaktyki, mającej za zadanie chronić racice krów przed różnymi schorzeniami, wydajność mleczna wzrosła aż o prawie dwadzieścia procent. Profilaktyka nie tylko pozwala zachować zdrowie zwierzętom, ale również zmaksymalizować zyski. Od tego czasu ja i moje krowy jesteśmy szczęśliwsi.” – mówi Bartłomiej, pięćdziesięcioletni hodowca krów z Jasienicy. 

Przyrost rogu racicowego w tylnej części opuszki to około centymetra miesięcznie. Przy braku pielęgnacji dochodzi do przerostu rogu, co powoduje zwiększone napięcie zginacza palca.

Średni koszt korekcji racic wynosi nie więcej niż trzydzieści pięć złotych netto. Natomiast w przypadku choroby racic straty wydajności mlecznej mogą sięgać nawet do tysiąca pięciuset litrów w laktacji. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty leczenia.

Ponadto choroby racic wpływają negatywnie również na spadek jakości mleka oraz rzutują na kondycji i stanie zdrowia całego organizmu.

Wczesne diagnozowanie, profilaktyka, zwracanie uwagi na wszelkie zniekształcenia oraz stany chorobowe może uratować życie krowom oraz zminimalizować koszty ewentualnego leczenia, brakowania, oraz strat w produkcji. 

 

Comment ( 1 )

  • Edward

    Dziękuję za rzeczowy artykuł dla rolnika jak ja, który ma ponad 800 sztuk bydła mlecznego. Umówiony już jestem po raz 2 u Was na korekcje i wszystko bardzo dobrze. Pozdrawiam Edward.

Give a Reply