Skontaktuj się z nami

Tel: +48 602 653 500

E-mail: agro_test@vp.pl


Formularz online

Jaki wybrać poskrom dla bydła?

Poskrom dla bydła

Jaki wybrać poskrom dla bydła?

Dbałość o dobrostan żywego inwentarza jest świętym obowiązkiem każdego hodowcy zwierząt. Nie inaczej jest w przypadku gospodarzy posiadających stada bydła. Tylko zdrowa krowa może dawać duże ilości dobrego mleka. Tylko zdrowy byk może w przyszłości zostać ubity na mięso wysokiej jakości. Ponadto chyba każdy szanujący się hodowca będzie dbał o dobre samopoczucie swoich zwierząt, choćby z potrzeby serca…

Do czego służy poskrom?

Urządzeniem, który posiada bardzo duże znaczenie w świetle pielęgnacji bydła jest poskrom. Przyrząd ten, zbudowany zazwyczaj z metalowych rur, jest wyposażony w pasy umożliwiające skrępowanie zwierzęcia. Pozwala to na przeprowadzanie na zwierzętach wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet koniecznych operacji weterynaryjnych. Poskrom pozwala również na bezproblemowe wykonywanie innych czynności związanych z dbaniem o żywy inwentarz. Zaliczamy do nich na przykład kolczykowanie lub pozostałe formy znakowania bydła.

Dlaczego poskrom jest tak bardzo przydatnym urządzeniem?

Poskrom, pełniąc funkcję urządzenia unieruchamiającego zwierzę, gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim „stronom” biorącym udział w danym zabiegu. Skrępowane zwierze nie może uciec ani nikogo stratować oraz ma bardzo ograniczone możliwości ataku w samoobronie. Ponadto jego ciało jest trzymane przez materiałowe pasy, a nie skórzane uprzęże lub metalowe łańcuchy i obroże. Dzięki temu fizyczne cierpienie odczuwane przez zwierzę jest o wiele mniejsze. To pozwala na utrzymanie go w dobrym stanie przez dłuższy czas. Wiemy przecież dobrze, jak stres potrafi destrukcyjnie wpłynąć na kondycję stworzenia. Ponadto fakt, iż krowa lub byk są skrępowane, sprawia, że nie mogą one wykonywać żadnych gwałtownych ruchów podczas zabiegów medycznych lub pielęgnacyjnych, co chroni je przed poważnym zranieniem. Przedstawione argumenty pokazują zatem, że używanie poskromu jest – wbrew pozorom – umotywowane istotnymi względami humanitarnymi.

Poskrom poskromowi nierówny

Na rynku można znaleźć wiele typów poskromów. My w tym artykule omówimy rodzaje tych urządzeń, które są sprzedawane przez austriacką firmę Rosensteiner. Jak dobrze wiemy, Austria jest stawiana za wzór jeśli chodzi o rozwój nowoczesnego i wydajnego rolnictwa i hodowli zwierząt. Rolnictwo tego kraju jest niemal całkowicie zmechanizowane. Dzięki temu panują tam wyższe standardy traktowania zwierząt gospodarskich, które cieszą się dobrym zdrowiem i wysoką „wydajnością”. Jest to możliwe dzięki m. in. zastosowaniu nowoczesnych poskromów firmy Rosensteiner, które dzielą się na następujące typy:

  • Red Q – pozwala utrzymać zwierzę w pozycji leżącej na boku, co umożliwia dostęp do kopyt i nóg zwierzęcia, które leży na „kozetce”, przypięte pasami
  • Kipp Top II – działanie podobne do poskromu Red Q
  • Red 5 – utrzymuje zwierzę w pozycji naturalnej, jednak również ułatwia dostęp do kopyt – dobry do niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych, jego użycie jest mniej stresujące dla krowy
  • RS-Q – również utrzymuje bydło w pozycji leżącej na boku, jednak formą przypomina bardziej zabudowaną kołyskę, co wpływa na bezpieczeństwo zwierzęcia
  • Vet Pro – wytrzymały stelaż składający się w całości z rur metalowych pozwala spokojnie leżeć zwierzęciu na boku i zapewnia dostęp do całego ciała stworzenia, stworzony z myślą o przeprowadzaniu zabiegów weterynaryjnych
  • Bull Top – utrzymuje bydło w pozycji naturalnej, co umożliwia wygodne przeprowadzanie czynności pielęgnacyjnych
  • Sani Top – pozwala na „podwieszenie” zwierzęcia i utrzymuje je w pozycji naturalnej.

Dlaczego poskrom firmy Rosensteiner?

Jak pokazuje wykaz poskromów produkowanych przez firmę Rosensteiner, przedsiębiorstwo to wytwarza całą gamę przyrządów o szerokim zastosowaniu. Ponadto większość z nich jest wyposażona w takie udogodnienia, jak hydrauliczne układy sterujące, które umożliwiają zmianę pozycji znajdującego się w poskromie zwierzęciu. Ponadto aparatura automatycznie dostosowuje siłę zacisku pasów i zacisków unieruchamiających stworzenie. Ponadto przyrządy są zaprojektowane w taki sposób, aby nie powodowały u krów czy byków żadnych urazów. Dzięki temu trzymanie ich w poskromie jest w zupełności bezpieczne i nie powoduje schorzeń układu ruchowego. Zwierzę zaś czuje się podczas badania bezpiecznie. Oczywiście, wyspecjalizowanie i wysoka jakość produktów firmy Rosensteiner sprawiają, że nie są one tanie. Warto jednak wyłożyć więcej pieniędzy po to, by sfinalizować inwestycję, która i tak zwróci się po jakimś czasie. Tym bardziej, że jednorazowy wydatek zapewni długoletni spokój zarówno hodowcy, jak i posiadanym przez niego zwierzętom. Ponadto producent ten jest uznawany w Europie za przodującego gracza w tej dziedzinie w Europie.

Czy warto posiadać poskrom na własność?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Rzecze jasna, takie urządzenie można wypożyczyć. Jaki to ma jednak sens, jeśli posiadamy kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet więcej sztuk bydła? Pół biedy, gdy chodzi o jednorazowe, grupowe badanie. Jednak pamiętajmy o tym, że nieraz i u pojedynczych osobników musimy przeprowadzać proste zabiegi pielęgnacyjne. Po co zatem ciągle wydawać pieniądze na wynajem poskromu? Warto raz zaopatrzyć się w dobry sprzęt i przez lata czerpać korzyści z jego użytkowania.

Give a Reply